16. 05.2020 | Coś przyjdzie: miłość lub wojna | KONCERT Leny Piękniewskiej | ONLINE

77 rocznica stłumienia Powstania w Getcie Warszawskim

Koncert dostępny na kanale https://live.artkombinat.pl/
Bilety w cenie 15 zł lub 17 zł (daj dwójaka na Owsiaka – 2 zł przeznaczamy na WOŚP) KUP BILET

Po spektaklu artystka odpowie na pytania widzów.
Więcej informacji na stronie www.artkombinat.pl i na profilu facebookowym

„Coś przyjdzie: miłość lub wojna” – 16.05.2020., godz. 20:00

Projekt muzyczny „Coś przyjdzie: miłość lub wojna” to przepełnione nadzieją utwory oparte na tekstach młodych poetów z getta, między innymi: Abrahama Koplowicza, Zuzanny Ginczanki, Janki Hescheles, Abrahama Cytryna.

To projekt muzyczny będący owocem  spotkania Leny Piękniewskiej z Pawłem Skorupką (kompozytorem i aranżerem). Ich wspólną inspiracją stał się wiersz Abramka Koplowicza „Marzenie”. Napisany przez trzynastolatka w łódzkim getcie, przetłumaczony na kilkanaście języków, utwór ten został z czasem symbolem dziecięcego pisarstwa w czasie zagłady. Abramek Koplowicz zginął w Auschwitz w wieku lat czternastu, jednak jego spuścizna ocalała dzięki przyrodniemu bratu autora, Lolkowi Grynfeldowi, mieszkającemu do dziś w Izraelu.

Twórczość młodych poetów z getta okazała się zaskakująco obfita, jej selekcja nie była łatwa. Wyznacznikiem w doborze materiału stał się rytm poezji, ale też – jak podpowiadała moc „Marzenia” Abramka Koplowicza – nadzieja, jaką niesie słowo. Autorzy projektu, oprócz wspomnianych wcześniej wierszy Koplowicza, wybrali utwory literackie Zuzanny Ginczanki Abrahama Cytryna, i Janki Hescheles. Na podstawie tych tekstów podjęto próbę stworzenia dzieła muzycznego opartego na niesłabnącej nadziei.
Koncertowi towarzyszy projekcja archiwalnych fotografii społeczności żydowskiej, wykonanych przed 1939 rokiem.

Płyta pod tym tytułem została wydana w 2019 roku.

Na scenie Art Kombinat zobaczymy duet – Lena Piękniewska i Jacek Kita (piano)

Lena Piękniewska – absolwentka poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wokalistka. W 2010 roku wydała swoją pierwszą debiutancką płytę „Wyspa” (MCA Music), a dwa lata później „Kołysanki Na Wieczny Sen” (Opensources 2012) z kwartetem jazzowym Soundcheck. Obecnie koncertuje z programem „Coś przyjdzie: miłość lub wojna”, na który składają się utwory muzyczne do wierszy młodych poetów z getta (w 2019 roku Polskie Radio wydało płytę z materiałem koncertowym) oraz ze spektaklem „Niewarszawa”. Współpracuje z wybitnymi muzykami polskiej sceny jazzowej, Zdobywczyni wielu nagród i stypendiów.

Koncert ten nieprzypadkowo odbędzie się właśnie 16 maja, bowiem tego dnia w 1943 roku  Jürgen Stroop nakazał wysadzenie Wielkiej Synagogi przy ul. Tłomackiej,   pisząc później w swoim raporcie: Była żydowska dzielnica mieszkaniowa przestała istnieć! Niemcy ogłosili stłumienie Powstania w Getcie Warszawskim.

LINK do wydarzenia:

Koncert dostępny na kanale https://live.artkombinat.pl/
Bilety w cenie 15 zł lub 17 zł (daj dwójaka na Owsiaka – 2 zł przeznaczamy na WOŚP)
KUP BILET

Po spektaklu artystka odpowie na pytania widzów.
Więcej informacji na stronie www.artkombinat.pl i na profilu facebookowym
Regulamin konkursu TUTAJ

„Coś przyjdzie: miłość lub wojna” – 16.05.2020., godz. 20:00